В момента няма продукт

Органичен и неорганичен ЙОД и силата на ореховото масло

  • Важна роля в здравословния и щастлив живот на човек играят полезните вещества, а едно от ключовите е йодът.
  • Йодът е жизнено необходим, защото в противен случай цялата работа на организма ще бъде възпрепятствана.
  • Колко йод е нужен, за да бъдем в добра форма?
  • Каква е разликата между органичен и неорганичен йод?

Йодният дефицит е основен проблем за здравето в световен план, като бройката на хората изложени на йоден дефицит се е увеличила с четири пъти през последните 40 години. Различни проучвания показват, че повече хора са починали от недостиг на йод, отколкото са умрели в двете световни войни общо.

Основните причинители за човешкото тяло да загубим концентрацията на ЙОД в организма са – Бромид (хляб, пасти за зъби, лосион за уста, напитки, пестициди – чрез зеленчуците) , Флуор (пасти за зъби, чешмяна вода) и Хлор (широко застъпен в промишлеността, а те присъстват в нашата ежедневна диета под една или друга форма.

Йодът е основен минерал, който играе жизненоважна роля в различни физиологични функции в човешкото тяло. Основната функция на йода е производството на хормони на щитовидната жлеза, които са отговорни за регулирането на метаболизма на тялото. Тези хормони помагат за поддържане на здравословно телесно тегло, регулиране на телесната температура и контролиране на сърдечната честота.

Йодът също така помага за регулирането на енергийните нива на тялото. Той участва в производството на АТФ (аденозин трифосфат), който е основният източник на енергия за клетките на тялото. Нормалните нива на йод в тялото помагат за поддържане на оптимални нива на енергия и предотвратяват умората.

А защо трябва да приемаме органичен ЙОД, а не синтетичен (йодофобия) ? - йодът е най-тежкият елемент, от който се нуждае организмът ни, но един от малкото, които не можем да пием за профилактика. Природата предлага естествени източници на йод в оптимални за тялото количества и концентрации, но в аптеката ще откриете само йодни съединения, разтвори, мазила и хранителни добавки. Синтетичните съединения на йод, които се предлагат от фармацевтичната индустрия, са трудно усвоими и разпознаваеми от организма. Всеки излишък на ОРГАНИЧЕН ЙОД се изхвърля от организма, но само ако организма го разпознава като химичен елемент, а за жалост синтетичния ЙОД не се разпознава от организма поради сложната си химична структура. От дурга страна, синтетичния ЙОД не може да изхвърли от организма, което води до неговото натрупване и задържане в организма. Предозирането може да доведе до отравяне на организма, алергия, стомашно – чревен тракт, променя функцията на щитовидната жлеза, влияе негативно на нервната система.

По своята същност синтетичния йод е силен окислител и често се използва за катализатор на различни химични реакции. Слабо разтворим е във вода, затова за понижаване на концентрацията му се използват различни алкохоли и амини. Резултатът е познатият ни течен разтвор с наситено-кафяв цвят, който се използва за дезинфекция при наранявания и хирурични операции.

Йод в медицината - Елементът е истинско богатство, заради силното му антибактериално действие, дори в малки концентрации. Специфичният му начин на действие е неизвестен, но се предполага, че уврежда жизненоважни клетъчни елементи на вирусите и бактериите, което бързо ги убива, защото предизвиква клетъчен разпад. Ето защо йодните разтвори широко се използват в хирургията за дезинфекция преди и след операции и хирургични минапулации.

В хуманната медицина йодът влиза в състава на различни препарати за третиране на рани или терапия на кожни увреждания, но никога в чист вид. Използват се солни и спиртни разтвори (например, калиев йодид, повидон-йод и др.), чиято концентрация не надвишава 5-10% на 100 мл. Това се равнява на едва 5-10 милиграма разтвор, в чиито състав чистият йод е в съвсем ниска концентрация. Дори с него обаче не бива да се злоупотребява, защото при по-продължителна употреба, може да увреди тъканите, особено лигавиците.

Полезни свойства на Йода - Истината е, че нито един жив организъм в природата, включително и човекът, не може да се развива правилно без наличието на йод. Това е така, защото елементът поддържа синтеза на най-важните хормони в тялото - тироксин и трийодтиронин. Те са известни повече, като „хормони на растежа“ и се произвеждат в щитовидната жлеза. Ето защо тя е пряко зависима от количествата йод в организма.

Ако в тялото ви има достатъчно йод, то щитовидната жлеза ще произвежда достатъчно от хормоните на растежа. Ако обаче настъпи дефицит, то има опасност от развиването на състояние, наречено уголемяване на щитовидната жлеза или хипотиреоидизъм. Много хора наричат състоянието „гуша“, тъй като щитовидната жлеза е разположена в непосредствена близост до гърлото и нейното увеличаване на практика води до издуване на гушата – симптом, типичен за пациентите с йоден дефицит.

По-сериозният проблем е, че нарушената функция на щитовидната жлеза води след себе си проблеми за целия организъм. Недостигът на тироиден хормон повлиява функциите на сърцето, мозъка и мускулите, но е изключително опасен по време на бремеността и кърменето. В такива ситуации може да се наблюдава забавяне в развитието на плода, а след раждането да се проявят умствени и неврологични увреждания при детето. Счита се, че недостигът на йод е отговорен за възникването на много голяма част от мозъчните увреждания в световен мащаб.

ЙОДЪТ е най-трудно задържащия се елемент в тялото!. Над 95% от хората на Земята имат Йоден дефицит с драматичен ефект за интелекта(10-15% по-нисък) и усвояването на енергия от тялото. Всяка секунда щитовидната жлеза произвежда около 30 милиона хормона управляващи окислителните процеси и усвояването на енергията в 50-100 трилиона клетки, за които е нужен Йод.

Без Йод тялото получава от 18 до 108 ПЪТИ по-малко енергия. КПД на приеманата храна е нищожен! Недостигът е скрито гладуване, тъй като Йодът участва в метаболизма на всички мазнини, въглехидрати и белтъчини и се изчерпва. Изследване на о.Окинава от 70-те години насам показва, че без адекватен прием- тялото става развъдник на всевъзможни вирусни, бактериални, паразитни и гъбични инфекции, които методично го унищожават и редуцират средната продължителност на живота с 15-25 години. Йодът халогенира ДНК-базите и предпазва клетките от генетични дефекти, предизвиквайки АПОПТОЗА. Радиопротектор No.1 предпазващ клетките от йонизиращата и микровълнова радиация и многобройните болести свързани с тях. Йодът е изключително важен за развитието и дейността на всички клетки, органи и системи в организма. Неслучайно преди т.нар. \"медицинска йодофобия\" след 1948год., лекарите десетилетия използват Йода в количества до 5-6 ГРАМА дневно.

Доказано е също, че йодът има антиоксидантни свойства, които помагат за защитата на тялото срещу оксидативен стрес и увреждане от свободните радикали. Помага за поддържането на здрава кожа, коса и нокти, като насърчава растежа и регенерацията на клетките.

Йодът помага и за регулирането на други хормони в тялото. Той играе определяща роля в развитието и поддържането на репродуктивната система, особено при жените. Той е от съществено значение за производството на естроген и прогестерон, които са отговорни за регулирането на менструалния цикъл и поддържането на здравословна бременност.

Дефицитът на йод води до дисфункция на щитовидната жлеза. Неговите симптоми са:

  • Подутини по кожата
  • Дрезгав глас
  • Косопад
  • Нарушения в мозъчната функция
  • Суха и люспеста кожа
  • Наднормено тегло
  • Ниска физическа и умствена дейност.

Също така, йодният дефицит е изключително опасен за бременни жени, защото плодът е в риск от умствено изоставане, дислексия, Синдорм на дефицит на вниманието, хиперактивност, по-малка продължителност на живота, спонтанен аборт, раждане на мъртъв плод и апатия в детството със забавени реакции и реч.

Но въпреки тези мащаби и заплахи, това е напълно предотвратим проблем. Ако най-накрая признаем факта на съществуването на този проблем, можем да спрем да бъдем изложени на глобалната йодофобия и да спрем темпа на растеж на йоден дефицит.

Диета, базирана на увеличената употрена на органичен йод има положителен ефект върху тялото ни. Доказано е, че намалява размера на доброкачествените и злокачествени тумори на гърдата, а използването на около 5 mg йод е признат за ефективно средство за защита.

Естествени източници на ЙОД - Най-големият естествен източник на йод са моретата, океаните и техните обитатели. Рибите, мидите, водораслите и останалите водни животни образуват йод в телата си. А тъй като неговите соли са лесно разтворими във вода, солените водни басейни също се насищат с йодни съединения.

На сушата йодът прониква в почвата чрез подпочвените води, затова концентрацията му в плодовете, зеленчуците и животинските продукти (месо, мляко, яйца и др.) е пряко зависима от района, в който те виреят. Храните, отглеждани близо до морета и океани, обикновено са богати на йод, за разлика от тези в планините и големите равнини.

Естествен източник за набавяне на ЙОД е и чрез ореховото масло – естествен богат източник органичен йод за нашето тяло

Йодът може да се приема и чрез въздуха чрез вдишване на естествените йодни изпарения, характерни за крайбрежията на солените водни басейни.

В храната елементът рядко се среща в чист вид и присъства главно под формата на соли - натриеви и калиеви соли, неорганичен йод, йодат и йодид. А най-лесният и популярен начин за попълване на дневните нужди от йод е използването на йодирана сол.