Ползи и недостатъци - Витамин Д
По същество витамин D не е витамин, а стероиден хормон, който е изключително важен за цялото тяло, известен като “слънчевият витамин” e мастноразтворимо съединение, съставено от витамин Д1, Д2 и Д3, който има способността да влияе на около 2000 гена в човешкия организъм. Tой също така произвежда над 200 антимикробни пептида, най-важният от които е кателицидин, естествено срещащ се широкоспектърен антибиотик.
Витамин D е много повече от нещо полезно за нашето тяло. Има две основни форми на Витамин D – Витамин D3 (холекалциферол) и Витамин D2 (ергокалциферол). Слънчевата светлина е ключът -нейната ултравиолетова B (UVB) енергия осигурява на тялото витамин D3 ( около 90%), а другия начин е чрез храната (едва около 10%).
Ултравиолетовите слънчеви лъчи стимулират организма да произвежда Витамин D (D3 или холекалциферол от 7-дехидрохолестерол). Но твърде дългото слънцеизлагане повишава риска от рак на кожата. Затова се препоръчва експозицията да не бъде повече от 20 до 25 минути, и то без слънцезащита.
Изследванията показват, че голяма част от населението страда от липса на витамин D. Редица проучвания твърдят, че между 70 и 80% от европейците имат недостиг на витамин Д, както и че много болести и здравословни състояния могат да се усложнят при продължителния му дефицит.
За съжаление в днешно време е по-трудно да се получи витамин D. Той се нарича Слънчев витамин, тъй като се синтезира в организма, когато е изложен на слънчева светлина. Тук трябва да знаем, че ултравиолетовите лъчи синтезират витамина в организма и днес се предпазваме от тях, защото те имат доста опасни последици.
Смята се, че витамин D е превантивно средство за автоимунни заболявания като аутизъм, сърдечносъдови заболявания, диабет, високо кръвно налягане, невромускулни заболявания, остеопороза, хронични болки, настинка и др.
Недостатъчното наличие на витамин D се свързва със сериозни заболявания като рак на гърдата и дебелото черво, меки кости, остеомалация и покачване на тегло, депресия и др.
Уникалността на витамините се състои в това, че в минимални количества са абсолютно необходими за поддържане на нормалната дейност и здравето на човека, както и за неговото правилно развитие.
Липсата им нарушава правилното протичане на почти всички физиологични процеси. Изключение в това отношение не прави и витамин Д, за който вече съществуват достатъчно научни факти, доказващи неговата превантивна и лечебна функция.
Витамин Д има многобройни роли в организма, помагайки за:
o Поддържане на здравето на костите и зъбите;
o Подкрепяне здравето на имунната система, мозъка и нервната система;
o Регулиране нивата на инсулин и превенция на диабет тип 1 и 2;
o Подпомагане на белодробната функция и здравето на сърцето;
o Повлияване върху процесите, участващи в развитието на рак;
o Повлияване върху бременност (намален риск от цезарово сечение и прееклампсия);
o Аутизъм, болестта на Алцхаймер и други мозъчни нарушения.
Как да си набавим витамин Д по естествен начин:
- Масло от конопено семе - За разлика от други масла, конопеното масло съдържа витамин D. Маслата от конопено семе и конопени листа съдържат минимални количества психотропни вещества и особено тетрахидрокананадибиол. Разликата е, че маслото от конопено семе има по-малко количество Cannadibiol - https://natlifeoil.com/nachalo/16-konopeno-maslo-studeno-presovano.html;
- чрез редовно излагане на слънчева светлина. Съвременният начин на живот обаче, често ни възпрепятства да си набавим здравословно количество от мастноразтворимото съединение по натурален начин;
- Друг вариант е сьомгата, скумрията и някои гъби. За съжаление не можем да получим необходимите количества, тъй като морските риби са алерген за много хора и проучванията показват огромни количества тежки метали и дори живак, тъй като рибите не могат свободно да се ловят, а океаните и моретата са много замърсени. Гъбите остават добър вариант, но те са тежка храна и тяхната честа употреба натоварва черния дроб. Маслата от конопено семе и конопени листа съдържат минимални количества психотропни вещества и особено тетрахидрокананадибиол.
Както вече казахме витамин D3, също познат и като холекалциферол, се синтезира в кожата под действие на ултравиолетовите лъчи. Процесът продължава в черния дроб и бъбреците. От витамините D2 и D3 се образува метаболита калцидиол – 25 хидроксивитамин D, който служи за ориентир при изследване на нивата в организма.
Най-известната роля на витамин D е да поддържа костите здрави чрез увеличаване на чревната абсорбция на калций. Без достатъчно витамин D, тялото може да абсорбира само 10% до 15% от хранителния калций, а абсорбцията от 30% до 40% е възможна, когато витаминните резерви са нормални.
Това е така, защото ниските нива на витамин D водят до ниски запаси на калций в костите, увеличавайки риска от фрактури. Ако витамин D се изчерпваше само с полезността си за костната система, това също щеше да бъде голямо откритие. Но изследователите продължават да трупат доказателства, че той може много повече.
Всъщност много от тъканите на тялото съдържат рецептори за витамин D – протеини, които се свързват с витамин D. В червата рецепторите улавят витамин D, което позволява ефективното усвояване на калция. Но подобни рецептори присъстват и в много други органи – от простатата до сърцето, кръвоносните съдове, мускулите и жлезите с вътрешна секреция. От тук идва и предположението на учените, че когато витамин D се свърже с тези рецептори, ще запишем в актива му много нови ползи.
Витамин D е открит през 1920 г., слагайки края на дългото търсене на лечение на детския рахит. Това откритие дава старт на масовото обогатяване на храни с витамин D. И само едно десетилетие по-късно, рахитът вече се среща рядко. Нещо повече. Справянето с проблема дава тласък на мащабни изследвания върху витамин D, които продължават и днес, а резултатите все по-често сочат, че той има важна роля в други аспекти на човешкото здраве.
Витамин D е един от 13-те витамина, открити в началото на 20-ти век от медици, изучаващи заболявания, свързани с хранителни дефицити. Оттогава учените определят витамините като органични (съдържащи въглерод) вещества, които трябва да се набавят от хранителни източници, тъй като те не се произвеждат от тъканите на тялото. Те играят решаваща роля в метаболизма на тялото. Но са необходими само малки количества, за да запълнят нуждите ни.
И въпреки че витамин D е един от четирите мастноразтворими витамини (А, D, Е и К), технически той не е витамин. Вярно е, че е от съществено значение за здравето и се изискват само малки количества за организма, но той нарушава другите правила на витамините. Произвежда се в човешкото тяло, липсва във всички естествени храни, с изключение на рибите и яйчните жълтъци. Но дори когато се получава от храни, той трябва да се трансформира от тялото, за да извлечем полза от него.